Betaalbaar, slim en samen wonen in Lagewei
2 maart 2026
Betaalbaar wonen staat onder druk, de vraag van jonge starters neemt toe en de noodzaak om sneller en slimmer te bouwen groeit. Op 26 februari was het woonevent Betaalbaar wonen: Friendswonen in de praktijk. Waal, Wooncompas, BPD Bouwfonds Gebiedsontwikkeling en BPD Woningfonds lieten zien hoe dit concept werkt en welke aanpak er nog meer is om wonen weer betaalbaar te maken.
De wethouder van Barendrecht trapte het event af en benadrukte het belang van deze ontwikkeling voor de gemeente. Wethouder Lennart van der Linden: “In Lagewei laten we zien dat betaalbaar wonen geen toeval is, maar het resultaat van bewuste keuzes en intensieve samenwerking tussen markt en overheid. Met vernieuwende woonvormen zoals Friendswonen bieden we jongeren een betaalbare plek in hun eigen gemeente. Zo zorgen we ervoor dat jonge Barendrechters zelfstandig in Barendrecht kunnen blijven wonen.”
Innovatieve woonoplossingen
In Lagewei, een ontwikkeling in Barendrecht, combineren de partijen slimme bouwmethoden, nieuwe woonvormen en gerichte samenwerking. Tijdens het event presenteerde Waal de 75 WoonSlim-woningen die zij hebben gerealiseerd, waarin betaalbaarheid, snelheid en efficiënte bouwtechnieken centraal staan. BPD lichtte toe hoe op andere plekken in Nederland aan het thema betaalbaarheid wordt gewerkt. Onder andere door haar samenwerking met BPD Woningfonds, slimme woonvormen en door gebruik te maken van financieringsmogelijkheden, zoals KoopStart regelingen. Wooncompas introduceerde Friendswonen: een woonvorm voor jongeren van 18 tot 27 jaar met zelfstandige kamers en gedeelde voorzieningen, geschikt om individueel of samen met vrienden te wonen. In totaal zijn acht Friendswoningen aan 25 jongeren verhuurd in Lagewei.
Panelgesprek: toepasbaarheid Friendswonen
Tijdens het panelgesprek stond de vraag centraal of het Friendswonen-concept ook op andere nieuwbouwlocaties toepasbaar is. Huurders van de Friendswoningen bespraken dit samen met Harro Zanting (directeur-bestuurder van Wooncompas), Teun Schenkenberg (projectontwikkelaar bij Wooncompas) en wethouder Lennart van der Linden, ieder vanuit zijn eigen rol en perspectief.
Het gesprek was levendig en interactief, met veel vragen vanuit het publiek. De positieve ervaringen van de huurders lieten zien dat Friendswonen aansluit bij de behoeften van jongeren. Duidelijk is in ieder geval dat het concept meer is gaan leven en het gesprek over nieuwe woonvormen verder heeft aangejaagd.
Een slimme, toekomstgerichte wijk
Lagewei laat zien hoe sneller, slimmer en betaalbaarder concreet kan worden toegepast. De wijk combineert innovatieve bouwtechnieken en nieuwe woonvormen met een mix van sociale huur (Wooncompas), middenhuur (BPD Woningfonds), betaalbare koop en vrije sector koop. Zo ontstaat een buurt met WoonSlim-woningen die sociaal én economisch toekomstbestendig is. Lagewei groeit uit tot een leefbare, inclusieve wijk waar bewoners echt samen kunnen wonen.
